Anasayfa » Objektif Çeşitleri – Fotoğraf Öğreniyorum-Ders 8 #PART2

Objektif Çeşitleri – Fotoğraf Öğreniyorum-Ders 8 #PART2

Lens Çeşitleri

Bu yazımızda objektifleri bir diğer adıyla lensleri daha yakından tanıyoruz. Hangi lensler hangi açıları verir, hangi lens ile nasıl fotoğraflar çekebiliriz.
Geniş açılı kısa odaklı objektifler nedir? Geniş açılı kısa odaklı lenslerin fotoğrafa etkisi nedir.
Normal açılı normal odaklı objektifler nelerdir. Neden normal odaklı lens denmiştir. İnsan gözüne en yakın görüntü veren lensler normal odaklı lenslerdir.
Uzun odaklı tele objektifler nelerdir? Tele objektifler ile nasıl fotoğraf çekilir.
Zoom objektif nedir? Zoom objektiflerin yerine neden prime asal lens tercih etmeliyiz? Zoom objektiflerin fiyatı neden yüksektir?
Balık gözü fisheye objektif nedir? Balıkgözü objektifle nasıl fotoğraf çekebiliriz. Makro objektif nedir? Makro objektifle normal objektiflerin farkı nedir?
TİLT-SHİFT objektif nedir? Tilt-shift objektifle nasıl fotoğraflar çekebiliriz. Perspektif düzeltmesi nasıl yapılır. Lenslerin yapısı, özellikleri, fotoğrafa etkileri, lenslerde kullanılan camlar ve özellikleri, lenslerin çeşitleri gibi konulara yer verdim. Objektiflerin üzerindeki yazıların ve düğmelerin ve sembollerin ne işe yaradığını öğrendik.
Minimum netleme mesafesinin önemine değindim. Manuel netleme-Auto netleme açık kapalı konumunu öğrendik. Canon, Nikon, Fujifilm, Sony gibi üreticilerin bu alanda üretmiş oldukları lenslere değindim .

Daha Detaylı Bilgilerin yer aldığı VİDEOYU İZLEYEBİLİRSİNİZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir