Anasayfa » Lens(Objektif) Nedir? – Fotoğrafçılık kursu – Ders 8

Lens(Objektif) Nedir? – Fotoğrafçılık kursu – Ders 8

Lensler

Fotoğraf makinesinin en önemli parçası hiç şüphesiz lenslerdir. Lens bir makinenin gözüdür. Objektifler fotoğraf makinesinin bütünlenmiş bir parçasıdır.

Bu dersimizde objektifleri bir diğer adıyla lensleri tanıyoruz. Lenslerin yapısı, özellikleri, fotoğrafa etkileri, lenslerde kullanılan camlar ve özellikleri, lenslerin çeşitleri gibi konulara yer verdim.
Lensler fotoğraf çekerken ortamdaki ışığı ve açıyı kontrol ettiğimiz ekipmanlardır. Objektifler sayesinde fotoğrafımız için doğru ışığı ve açıyı ayarlarız. Kadrajımızı en uygun şekilde düzenleriz.

Objektiflerin içerisinde bulunan diyaframın ne işe yaradığına baktık.
Diyafram fotoğrafçılıkta sıklıkla duyacağınız bir kavram. Lenslerin içerisinde ışığın kontrol edildiği çelik bıçaklardan oluşan ışığı kontrol ederken açılıp kapanarak ışığın miktarını denetleyen en önemli parçadır. Diyafram lensin içinde bulunur fakat genellikle ayarları fotoğraf makinesi üzerinden yapılır.
Objektiflerin üzerindeki yazıların ve düğmelerin ve sembollerin ne işe yaradığını öğrendik.
Lensler özelliklerine göre üzerlerinde bir takım düğmeler, açma kapama yada mod değiştirme tuşları bulundururlar. Auto netleme – Manuel netleme tuşu, IS yada VR diye bilinen titreşim önleme açma kapama tuşu, minumum netleme tuşu gibi tuşlar bulur. Ayrıca lenslerin odak uzaklığı ve netleme noktasını değiştirmek için tanburlar yer alır.
Minumum netleme mesafesinin önemine değindim. Manuel netleme-Auto netleme açık kapalı konumunu öğrendik.
Her objektifin bir netleme mesafesi vardır. Kendisine yakın nesneleri odak uzaklığına bağlı olarak ve lensin yapısına bağlı olarak minumum netleme mesafesinden daha fazla yakınlaşarak netleme yapamayız.
Canon, Nikon, Fujifilm, Sony gibi üreticilerin bu alanda üretmiş oldukları lenslere değindim .

Yazıda belirttiğim başlıkların detaylıca anlatıldığı videoyu tıklayarak izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir