Anasayfa » Robotik Kodlamada Elektronik Bilgi gereklimi?

Robotik Kodlamada Elektronik Bilgi gereklimi?

elektronik-kart-tamiri

Robotik Kodlamada Elektronik Bilgi gereklimi? Sorunun tam cevabı EVET olarak verebiliriz.

Robotik kodlamayı çıktı birimi olarak elektronik kartlar sayesinde elde ederiz. Yana ışıklardan hareket eden motorlara kadar hatta ses çıkaran ekipmanlara kadar hepsi elektrik-elektronik çıktı birimi olarak çalışmaktadır. Yazmış olduğunuz kodların sizlere görsel ve işitsel olarak tepkisini bu elektronik- mekanik araçlar sayesinde somutlaştırmış olursunuz.

Engelden kaçan bir robot projesi yaptığınızı düşünürsek işe ilk olarak sensörler ve motorlara göre kod yazmak oluyor. Yazmış olduğunuz kodlar sensörlerden okunan bilgiyi yine kodlar sayesinde motorlara iletmektedir. Sensörler ve motorlar elektrik ve elektronik kartlarla kontrol edilebilmektedir. Bu kartların elektrikle çalışabilmesi için üzerinde elektronik komponentlerin bulunduğu devre kartlarının çalışma mantığını bilmeniz ve yine kullandığınız sensör ve motorların çektiği elektrik akımını bilmeniz gerekir.

Başka bir örnekle; Akıllı ev projesi yaptığınızı düşünürsek proje içerisinde ekranlar, kablosuz wifi adaptörleri ve lambaları açıp kapatmak için dimmer kartları kartları gereklidir. Bu kartları kullanabilmek için telefonunuz yada tabletinizi bu kartlarla haberleştirmeniz için kodlar yazacaksınız bu kodlar wifi kartına bağlanacak ve gönderdiğiniz bilgiler dimmer kartına ve ekrana bilgi gönderecektir. Bu kartların çalışma voltajı ve bağlantı şekillerini bilmeniz gerekmektedir.

En azından bir elektronik kart giriş voltajı bağlantı şeklini ve sinyal bilgileri bağlantı şeklini okuyabiliyor olmalısınız.

Yukarıda verdiğimiz örneklerde de görüldüğü gibi detaylı olmasa da bazı elektrik ve elektronik terimleri bilmek gerekmektedir. Ancak bu sayede Robotik Kodları tam anlamıyla kullanabilmiş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir