Anasayfa » Fotoğrafta Netlik- Net Fotoğraf Çekme – Ders 15

Fotoğrafta Netlik- Net Fotoğraf Çekme – Ders 15

Fotoğrafta netlik

Bu dersimizde fotoğrafta netlik nedir? Netlik ile keskinlik arasındaki farklar nelerdir? Net fotoğraflar nasıl çekilebilir? Keskin fotoğraf nasıl çekilebilir? Objektif üzerindeki AF MF sistemler nelerdir? Autofocus ile manuel focus arasındaki farklar nelerdir? Auto Focus sistemleri içindeki one shot, tek af, single af, ai focus, ai servo, sürekli netleme sistemleri nasıl çalışır? AF modunda makine neden netlemez? Netlik merkezlerinin yer değiştirmesi, af noktacıkları, netlik yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Netlik yaparken hareketli konular hangi netlik modunda kullanılmalı? Net fotoğraflar için fotoğrafta netlikle ilgili daha birçok detayı bu videoda sizlerle paylaştım.

Ultrasonik ses


Bir fotoğraf izlerken o fotoğrafın net olmasını isteriz. Bir fotoğraf net değilse o fotoğraf kullanılmaz. Net fotoğraf çekmek için makinemizin netlik sistemlerini iyi kontrol etmemiz gerekir. Sadece teknik ayarlamaları yapmamız net fotoğraflar çekmemiz için yeterli olmayabilir.
Fotoğrafta netlik ile keskinlik arasında çok ince bir çizgi vardır. Netlik bizim kontrolümüzde olmasına rağmen keskinlik tamamen makine ve lesn kalitesiyle doğrudan ilişkilidir. keskin fotoğraflar çözünürlüğü yüksek ve objektiflerin mercekleri kaliteli olan cihazlardan çıkmaktadır. Ayrıca fotoğraf düzenleme programlarıyla keskinlik artırılabilir.

AF noktaları
Netliği ayarlarken makine üzerinden AF noktalarını kontrol etmemiz gerekir. AF noktasının kadraj içerisindeki konunun istediğimiz yerinde olduğunu gözlemlememiz gerekir. Doğru nokta doğru yeri netlemeli.
Fotoğraf makinelerinin AF noktacıkları sayısı ne kadar çok ise o kadar hızlı ve detaylı netlik yapabilirsiniz.
Fotoğrafını çektiğiniz konunun hareketlilik durumuna göre makine üzerinden doğru netlik sistemiz ayarlamanız size netlik yaparken ve fotoğraf çekerken kolaylık sağlayacaktır.

Türk Yıldızları
Martı, leylek gibi kuş fotoğrafları çekerken ve Türk yıldızları gösterisi gibi hızlı hareket eden konuları fotoğraflarken doğru netlik sistemini ayarlamak işimizi bir hayli kolaylaştırmaktadır.

Net ve Keskin Fotoğraf Nasıl çekilir videosunu İzleyebilirsiniz

2 thoughts on “Fotoğrafta Netlik- Net Fotoğraf Çekme – Ders 15

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir