Anasayfa » Arduino ve Robotik Kodlamada Kullanılan Akım sensörleri

Arduino ve Robotik Kodlamada Kullanılan Akım sensörleri

acs712-akim-sensoru

Arduino ve Robotik Kodlamada Kullanılan Akım sensörlerinin çeşitleri ve özellikleri hakkında bilgiler paylaşacağız. Arduino ile ekran kullanımıyla birlikte sistemin çektiği akımı görebilir ve bu akıma göre çeşitli kompozisyonlar kurabilirsiniz. Örneğin otomatik kapanan bir garaj kapısı projesi tasarladınız. Kapı kanınca motorların durması için akım sensörü tercih edebilirsiniz. Projenizde kullanacağız tasarımın uygunluğuna göre en kullanışlı sensörü tercih etmelisiniz.

SCT-013 0-100A Akım Sensörü

Akım Sensörü, güç hesaplama ve yönetim uygulamalarında önemli bir cihazdır. Akımı bir cihaz veya devre üzerinden ölçer ve ölçülen akımla orantılı olarak uygun bir sinyal üretir.

SCT-013 Akım Sensörü, üzerindeki akım transformatörüyle 100 Amper’e kadar AC akım ölçebilen bu ürün girişimsel olmayan (non-invisive) bir akım sensörüdür. Bir çok siteme entegre edilebilirliği, (Arduino da dahil) en önemli avantajlarından birini oluşturuyor.


Üretici Firma China
Ürün Kategorisi Sensör
Giriş Akımı 0-100A AC
Kablo uzunluğu 1 Metre
Çıkış Modu 50 mA

ACS724 – 40A – Hall Akım Sensör Modülü

ACS724 Akım Sensörü Kartı ürünü akım kontrolü için ucuz ve güvenilir bir çözümdür. 40 Ampere kadar akım okuyabilir ve kontrol edebilirsiniz. Motor kontrol devreleri, güç yönetimi ve güç kaynağı devrelerinde  kullanabileceğiniz bu üründe hall sensörü kullanıldığı için elektrik ve elektronik devreleri birbirinden ayrıdır. Dolayısıyla parazitlenme ihtimali en aza indirilmiştir. Bu özelliği ile elektriksel izolasyon gerektiren devrelerde kullanılabilir. IC(akım kontrol) sensörü aşırı yük durumlarına 5 sefere kadar dayanabilir. Ürün hem DC hemde AC devrelerde kullanılabildiği gibi çift yönlü akım geçişine olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

ACS724 – 40A Akım Sensör Modülü Teknik Özellikleri

 • Çalışma Gerilimi: 3 V – 5.5 V
 • Aşırı yük uyarı LED’i
 • PCB board boyutları: 32 (mm) x15 (mm)
 • Çıkış Voltajı Akım Başına 40mV/A’ e karşılık gelir.

INA219 I2C Çift Yönlü Akım Sensörü Modülü

INA219 iki yönlü akım / güç izleme kontrol devresi, I2C seri protokolünü kullanan bir akım sensörü modülüdür. INA219 sadece şönt direnci üzerindeki değişikleri değil, ayrıca üzerindeki voltaj değerlerini de okuyabilir bu sayede üstündeki güç hesaplanabilir.

Bu modül 0.1 ohm %1  toleranstaki hassas direnç ile gelir. Üstündeki direnç ile ±3.2A aralığında ölçüm yapabilir, bu direnç ile 12 bit’te 0.8mA çözünürlük sunar.

INA219 I2C Çift Yönlü Akım Sensörü Modülü Özellikleri


 • 0.1 ohm 1% 2W akım algılama direnci
 • + 26V’ye kadar hedef voltaj
 • ± 0.8mA çözünürlük ile ± 3.2A’ya kadar akım ölçümü
 • 3-5 Volt çalışma aralığı
 • I2C seri protokolü
 • 2.28 cm x 2.03 cm PCB
 • PCB: 1.9g

Güç Volt Akım Test Modülü PZEM-004T Arduino için TTL

Güç (Watt ) Volt (V) Akım (Amp) Test Modülü PZEM-004T


Elektrik parametre ölçüm fonksiyonu (voltaj, akım, aktif güç) vardır. Güç aşağı veri depolama fonksiyonu (tasarruf etmeden önce kümülatif güç aşağı) vardır. PC ekran fonksiyonu (ekran voltajı, akım, aktif güç) vardır. Seri iletişim fonksiyonu (TTL seri arayüzü ile birlikte gelir, çeşitli terminaller aracılığıyla adaptör plakası ile iletişim kurar) vardır. Voltaj, akım, güç parametrelerini görüntülemek için kullanılan dört adet PC ekran penceresi bulundurur. Modül, seri port üzerinden TTL seri veri iletişim arayüzü ile donatılmıştır, ilgili parametreleri okuyabilir ve ayarlayabilir; ancak USB veya RS232 (bilgisayarlar gibi) olan bir cihaz istiyorsanız iletişim kurmak için farklı TTL adaptör donanım kartı ile donatılmanız gerekir (USB iletişim USB adaptör plakası TTL ile ihtiyaç duyar; RS232 iletişim TTL ile RS232 adaptör plakası), belirli bağlantı detaylarının % adaptör plakası incir bulunabilir.

Donanımı bağlantı şemasına göre bağlayın. İlk önce PC yazılım modülünün iletişim portunu seçtikten sonra hattı bağlayın. COM2 COM3 COM4 iletişim portunu destekler. Birkaç bağlantı noktasından fazla değilse, bağlantı noktasını değiştirmeniz gerekir. Bu modül kapalı, açık kullanım için uygundur. Uygulanan yük nominal gücü aşmamalıdır.

Güç Volt Akım Test Modülü Teknik Özellikler


Üretici Firma Diymore
Ürün Kategorisi Arduino Güç Volt Akım Modülü
Model PZEM-004T
Anma Gücü 100A/22000 W
Besleme Voltajı (Max.) 260 VAC
Besleme Voltajı (Min.) 80 VAC
Çalışma Frekansı 45-65Hz
Ölçüm Doğruluğu 1.0

5V 150A Tht Akım Sensörü

ACS758 akım sensörü, IC ailesinin sağladığı AC veya DC akım algılama için ekonomik ve hassas çözümler sunar. Tipik uygulamalar arasında motor kontrolü, yük algılama ve yönetim, güç kaynağı ve DC-DC dönüştürücü kontrolü, invertör kontrolü ve aşırı akım arıza tespiti bulunmaktadır.

Ürün, hassas, düşük ofsetli doğrusal bir Hall’dan oluşur. Bakır iletim yolundan akan akım Hall IC’nin bir manyetik alana dönüştürdüğü bir manyetik alan üretir. Hassas, orantılı bir çıkış voltajı, cihaz tarafından sağlanır. 

ACS758KCB-150B-PSS-T Akım Sensörü Teknik Özellikleri


Ürün Adı ACS758KCB-150B-PSS-T
Üretici Firma ALLEGRO
Ürün Kategorisi ACS Entegreler
Montaj Tipi  THT
Paket Kılıfı CB5-PSS
Sensör Tipi Hall Effect , Açık Döngü
Besleme Voltajı 3V ~ 5.5V
Besleme Akımı (Max) 13.5mA
Akım Algılama 150A
Hassasiyet (Tip) 13.3mV / A
Tepki Süresi 4us
Toplam Çıkış Hatası ±% 1.6
Çıkış Tipi Oranmetrik, Gerilim
Frekans (Bant Genişliği) 120 kHz
Çalışma Sıcaklığı -40 °C ~ +125 °C

INA169 Analog DC Akım Sensörü Modülü – 60V 5A Max

Analog DC Akım Sensörü Modülü – INA169 – 60V 5A Max

Akım izleme uygulamalarında, multimetre ile uğraşmak yerine bu devreyi kullanarak hem çekilen DC akımı izleyebilir hem de  şase topraklı kullanışlı bir çıkışa sahip olabilirsiniz. Analog çıkış sayesinde geri besleme kontrolü için ideal bir araç  elde etmiş oluyorsunuz.

Bizim ürettiğimiz ampermetre paneli de dahil çoğu akım ölçüm cihazı low side ölçüm yapar. Bu da pil kullanılmayan  uygulamalarda ölçüm yapılan devrenin şasesi ile cihazın şasesi arasında bir ölçüm direnci kullanma zorunluluğunu  getirmektedir. Böyle bir durumda sorunlarla karşılaşılabilir çünkü elektronik devreler genelde toprak referansının çekilen  akımla birlikte değişmesinden etkilenirler. Devremizde kullanılan INA169 ise bu duruma akıllı bir çözüm sunar ve +60V’a  kadar high side akım ölçümü yapabilir.

Hassas bir yükseltici %1 toleranslı 0.1ohm değerinde bir direncin bacakları arasındaki voltajı ölçer. Direnç sürekli 2W  kaldırabilecek özellikledir, böylelikle +5 ampere kadar aralıksız ölçüm yapabilirsiniz. Devrenin çıkışındaki 10k’lık bir direnç çıkış akımını voltaja çevirir. Çıkış gerilimi 1A için 1V’dur. Örneğin, 2A çekildiğinde, çıkış voltajı 2V olacaktır. 

Farklı voltaj aralıkları elde etmek için çıkış direncini değiştirmek isterseniz, bakır yolları kesip istediğiniz değerde  bir direnç de takabilirsiniz. Örneğin, 20k bir direnç takarsanız, amper başına 2V elde edersiniz. 5k bir direnç ise amper başına 0.5V verecektir.

Plaketin yanında 5 pin bir header verilmektedir (sensör bağlantıları için) ayrıca devre üzerindeki 3.5mm klemensi kullanarak yükü irtibatlayıp, ayırabilirsiniz.

INA169 Analog DC Akım Sensörü Modülü – 60V 5A Max Özellikleri

 • 1 ohm 1% 2W akım algılama direnci
 • +60V hedef voltajına kadar

ACS711EX Akım Sensörü | -15A / +15A

Akım Sensörü, güç hesaplama ve yönetim uygulamalarında önemli bir cihazdır. Akımı bir cihaz veya devre üzerinden ölçer ve ölçülen akımla orantılı olarak uygun bir sinyal üretir.

ACS711EX Akım Sensörü, Allegro’nun ±15 Amper ACS711EX manyetik etkiye bağlı lineer akım sensörüdür. Bu versiyon 15 ampere kadar iki yönlü akım girişine izin verir. Hata payı %4’nin altındadır ve 3.3V analog gerilim verir.

* -15.5A -15,5A çift yönlü giriş akımı verecek şekilde tasarlanmıştır.

* İletken yolda iç rezistansı 0.6 mΩ’dur ve PCB 2-oz bakırdandır. Kart üzerinde çok az güç kaybı yaşanır.

* Hall etkisi sensörü kullanmanın nedeni, IC’nin akım hattını sensörün elektroniğinden elektriksel olarak izole edebilmesidir.


Üretici Firma China
Ürün Kategorisi Sensör
Akım hassasiyeti 0.009V/A (Vcc=3.3V)
Min. Çalışma Voltajı 3 V
Max. Çalışma Voltajı 5.5 V
Çalışma Akımı 4mA
Boyutları 1.8×2.0 cm
Sıcaklık (Min-Max) -40°C / 125°C

ACS709 Akım Sensörü | -75A / +75A

Akım Sensörü, güç hesaplama ve yönetim uygulamalarında önemli bir cihazdır. Akımı bir cihaz veya devre üzerinden ölçer ve ölçülen akımla orantılı olarak uygun bir sinyal üretir.

Pololu ACS709 Akım Sensörü Allegro’nun ±75A ACS709 manyetik etkiye bağlı lineer akım sensörüdür. Bu versiyon 37.6 ampere kadar çift yönlü akım girişine izin verir. Hata payı %2’nin altında olmak üzere,3.3V analog voltaj (18.5 mV/A) ya da 5.5V (28mV) çıktısı verir.

* -37.5A’ den +37.5 A’e tek yönlü giriş akımı için tasarlanmıştır. -75’dan 75 A’a doğrusal ölçme skalasına sahiptir.

* İletken yolda iç rezistansı tipik olarak 1.1 mΩ’dur ve PCB 2-oz bakırdandır. Bu yüzden kart üzerinde çok az güç kaybı olur.

* Kart üzerindeki filtre olarak tanımlı pinler (FILT) üzerine bir kapasitör ekleyerek 120 kHz bant genişliği isteğe bağlı olarak düşürülebilir.

* Hall etkisi sensörü kullanmanın nedeni, IC’nin akım hattını sensörün elektroniğinden elektriksel olarak izole edebilmesidir. IC sensör, aşırı akım durumuna beş sefere kadar dayanabilir.

Yüksek kesinlik ve güvenilirlik: tipik toplam çıkış hatası oda sıcaklığında ve fabrika ayarlarında %2, stabil çıkış ofset voltajı, sıfıra yakın manyetik histerezis.


Üretici Firma China
Ürün Kategorisi Sensör
Akım hassasiyeti 0.018V/A (Vcc=3.3V)
Min. Çalışma Voltajı 3V
Max. Çalışma Voltajı 5.5 V
Çalışma Akımı 11mA
Boyutları 2.08 x 2,28 cm
Sıcaklık (Min-Max) -40°C / 150°C

ACS714 Akım Sensörü | -30A / +30A

Akım Sensörü, güç hesaplama ve yönetim uygulamalarında önemli bir cihazdır. Akımı bir cihaz veya devre üzerinden ölçer ve ölçülen akımla orantılı olarak uygun bir sinyal üretir.

ACS714 Akım Sensörü Allegro’nun ±30A ACS714 manyetik etkiye bağlı lineer akım sensörüdür. Bu versiyon 30 A’e kadar iki yönlü akım girişine izin verir. Hata payı %1.5’un altında olmak üzere, 2.5V analog voltaj çıktısı verir.

* -30’dan 30 A’a kadar çift yönlü giriş akımı için tasarlanmıştır. (Stabil sensör IC, aşırı akıma 5 defaya kadar dayanabilir.)

* İletken yolda iç rezistansı tipik olarak 1.2 mΩ’dur ve PCB 2-oz bakırdandır. Bu yüzden kart üzerinde çok az güç kaybı olur.

* Kart üzerindeki filtre olarak tanımlı pinler üzerine bir kapasitör ekleyerek 80 kHz bant genişliği isteğe bağlı olarak düşürülebilir.

* Hall etkisi sensörü kullanmanın nedeni, IC’nin akım hattını sensörün elektroniğinden elektriksel olarak izole edebilmesidir. IC sensör, aşırı akım durumuna beş sefere kadar dayanabilir.

Yüksek kesinlik ve güvenilirlik: tipik toplam çıkış hatası oda sıcaklığında ve fabrika ayarlarında %1.5, stabil çıkış ofset voltajı, sıfıra yakın manyetik histerezis.


Üretici Firma China
Ürün Kategorisi Sensör
Akım hassasiyeti 0.185V/A (Vcc=5V)
Min. Çalışma Voltajı 4.5V
Max. Çalışma Voltajı 5.5 V
Çalışma Akımı 13mA
Boyutları 1,77×2,03 cm
Sıcaklık (Min-Max) -40°C / 150°C

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir