Anasayfa » En Kolay Robotik Kodlama Yöntemi

En Kolay Robotik Kodlama Yöntemi

scratch

Scratch Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl kullanılır?

Bu yazımızda sizlerle Scratch nedir, scratch ne işe yarar, scratch nasıl kullanılır gibi sorulara cevap arayacak, analitik düşünme yeteneğine sahip bu neslin en büyük yardımcı kodlama programlarından olan bu platformun nasıl kullanıldığını sizlere anlatmaya çalışacağız.

Scratch ABD’ de bulunan MIT adını verdiğimiz bir teknoloji üniversitesinde oluşturulan ve geliştirilen bir basit ve özgün arayüze sahip bir kodlama eğitim platformudur. Bu platform 8-16 yaş arasındaki çocuklara hitap ediyor. Alışılagelmiş sayfalarca kod yazılarak yapılan kodlamanın aksine, fare ile sürükle bırak yaparak kod yazabildiğiniz ortam olma özelliğine sahip. Zaten bu yönüyle ön plana çıkıyor. Sadece sürükle bırak yöntemi ile animasyonlar, oyunlar ve planlanmış sahnelere hayat verebilirsiniz. Scratch renkli ve ilgi çekici bir arayüze sahip. Şuan Scratch 2.0 versiyonu Türkçe dil desteği ile birlikte kullanılabiliyor. Scratch 3.0 ile çok daha güzel bir arayüze sahip olabileceğimiz gerçeğini de unutmayalım. Ayrıca scratch if else for while gibi yapıları, değişkenleri ve diğer programlama öğelerini bizlere şematik olarak sunduğundan dolayı bu platform öne çıkıyor.

Scratch Nedir? Scratch 3.0 Nasıl Kurulur?

Scratch 3.0 ‘da Scratch’ı kullanmak için 2 farklı platformu kullanma şansınız var. Bunlardan biri web sayfası üzerinden, diğeri de Windows Masaüstü scratch uygulaması üzerinden. Web sayfası üzerinden kullanmak için buradaki linke tıklamanız yeterli. Sizi Resim 1 ‘deki gibi bir sayfa karşılayacak. Hiç kayıt olmadan bile direk scratch platformuna “Oluştur” butonunu kullanarak adım atabilirsiniz. Ancak size önerim eğer web platformunu kullanıyorsanız, öncelikle “Scratch’ a Katıl” butonunu tıklayarak, öncelikle kayıt olmanız yönünde olacaktır. Çünkü kaydettiğiniz projelerinize sonradan kaldığınız yerden devam edebilmek, onları kolay bir şekilde yayınlayabilmek gibi avantajlardan yararlanmak için bu şart.

İndirmek İçin Tıklayınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir