Anasayfa » DSLR ve Aynasız Makineler – Fotoğraf Öğreniyorum-Ders 6

DSLR ve Aynasız Makineler – Fotoğraf Öğreniyorum-Ders 6

DSLR Fotoğraf Makinesi

Bu yazımızda ; Dijital Fotoğraf makinelerini yakından tanıyoruz.

Bu grupta yer alanda dijital Profesyonel, DSLR, Dijital Single Lens Reflex ve Aynasız fotoğraf makinelerini tanıyoruz. DSLR makineleri gruplandırıyoruz ve profesyonel Orta format fotoğraf makinelerinin özelliklerini inceliyoruz.
Canon, Nikon, Fujifilm, Sony gibi üreticilerin bu alanda üretmiş oldukları makinelerin özelliklerini öğreniyoruz. Aynasız makineler bu grup içerisinde değerlendiriliyor. Crop, Full Frame(FF) Orta Format ve aynasız makinelerin türlerini inceliyoruz.

4/3 makinler
Crop Makineler
FulFrame – Tam Kare – FF makinler
Orta Format fotoğraf makinler
Sensör boyutlarına göre sınıflandırılan makinlerdir. Kullandıkları sensör boyutuna göre sınıflandırılırlar. Sensörleri büyüdükçe özellikleri artmaktadır.
Fotoğraf makinelerinin en önemli parçası belkide sensörleridir desem yanlış olmaz. Sensör bir makinenin kalbidir adeta. Objektiften geçen ışık makine tarafından algılanır bu algılama ilk olarak sensörde başlar. Sensör ne kadar büyükse algılanan içerik ve detay o kadar fazladır. Bu sebeple sensör büyüdükçe kalite artar, biz bu kaliteye çözünürlük diyoruz. Sensör büyüdükçe çözünürlük artar. Çözünürlük büyüdükçe detay artar.
İşte bu sebeple makineleri sensör boyutlarına göre gruplamak en iyisidir.
Sensör büyüdükçe detay arttığına göre bu detayları işleyecek işlemci genişler, bu işlemciyi yönetecek ram genişler bu ram i çalıştıracak anakart genişler, bu ana kartı sığdıracak kasa genişler….yani sensörün büyümesi bir dizi tekniği de tetikler. Teknik özellik arttıkça fiyatta artar.

Bu konuda daha detaylı bilgilerin yer aldığı Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir