Anasayfa » İyi Lehim Nasıl Yapılır? Lehim Yapma Teknikleri | Lehimleme Püf Noktaları I Elektrik Ekektronik #7

İyi Lehim Nasıl Yapılır? Lehim Yapma Teknikleri | Lehimleme Püf Noktaları I Elektrik Ekektronik #7

elektronik kurs

iyi lehim yapabilmek için nasıl bir yol izlenmeli? Lehim yapmanın püf noktaları nelerdir?
Elektronikle uğraşan herkesin lehim nasıl yapılır konusuna hakim olması gerekir. Ayrıca; Lehim yapma teknikleri nelerdir, Lehim yapmanın püf noktaları nelerdir, lehim yapılan havya nasıl olmalı, Lehim teli nasıl olmalı, lehim yaparken flux ne işe yarar, havya nasıl kullanılır, hava istasyonlu lehim makinesi nasıl çalışır, lehimli parça nasıl sökülür ve daha fazlasına hakim olmak gerekir.

.lehim

Lehim denilen yapı genellikle %40 Kurşun ve %60 Kalay alaşımı barındıran çeşitli kalınlıklardan oluşan tel şeklinde başta olmak üzere birçok çeşidi vardır. Lehimin özelliği çok hızlı eriyebilen ve yine çok hızlı katılaşabilen elektriği ileten metal yapıda olmasıdır. Hızlı erimesi en büyük tercih sebebidir. Paslanma ve korozyonun neredeyse çok az olduğu yapılar elektronikte olmazsa olmazlar içinde yer almaktadır. Lehimin, lehim makinelerinin ve lehim yapmanın birçok çeşidi bulunmaktadır. İyi bir lehim yapmanın pür noktası kaliteli havya (lehim makinesi), kaliteli lehim ve tecrübe gerektirmektedir.

Lehim yapmaya yeni başlamışsanız yaptığınız lehimler düzgün yapıda olmayabilir ama zamanla düzeleceğinden emin olabilirsiniz.

İyi lehim yapabilmek için havyanızın ucu temiz olmalı. Ucu temiz bir havya kullanmanız her zaman ideal lehim yapmanızı kolaylaştırır. Lehim makinenizin sıcaklığı lehim yapacağınız parçalara göre değişiklik göstermektedir. Hassas ve küçük parçaları lehimlemek için çok fazla sıcaklığa ihtiyaç duymayız. Buna rağmen küçük parçaların lehim yapılacağı bordun da büyüklüğü ve soğutuculuğu sıcaklığı etkileyen unsurlar içindedir. Lehim yapılacak parça,bort ve lehim makinesi senkron olmalıdır. Lehim yapılacak noktanın iyice ısındığından emin olmalısınız. Lehim yapılacak nokta ısınmadan ve lehimlencek parça ısınmadan lehim yapmak pek mümkün değildir.

Lehimli bir parçayı sökerken parçanın ve bordun iyice ısınması sağlanmalıdır. lehimli noktanın lehimi, lehim pompası yada lehim temizleme teli ile temizlenmelidir. Lehimli parça üzerinde yeterli lehim yok ise sökmeden önce lehimi sökülecek parçaya ekstra lehim eklenir ve daha sonra pompa ile eriyen lehim çekilir. 

Lehim yaptıktan sonra mümkünse selülozik tiner ile lehim yapılan bölge bir fırça yardımı ile temizlenmelidir. Lehimin içindeki yada sizin sonradan ekleyeceğiniz pasta lekeleri sorun oluşturabilir. Bu anlamda temizlik mutlaka yapılmalıdır.


İster lehim yapın ister lehimli bir parçayı sökün sıcaklık en önemli usnurdur.

Video içinde lehim makineleri, lehim çeşitleri, lehimleme için yardımcı araçlar, lehim yapmanın püf noktaları ve lehime dair detaylar yer almaktadır.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

One thought on “İyi Lehim Nasıl Yapılır? Lehim Yapma Teknikleri | Lehimleme Püf Noktaları I Elektrik Ekektronik #7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir