İyi Lehim Nasıl Yapılır? Lehim Yapma Teknikleri | Lehimleme Püf Noktaları I Elektrik Ekektronik #7

Elektronikle uğraşan herkesin lehim nasıl yapılır konusuna hakim olması gerekir. Ayrıca; Lehim yapma teknikleri nelerdir, Lehim yapmanın püf noktaları nelerdir, lehim yapılan havya nasıl olmalı, Lehim teli nasıl olmalı, lehim yaparken flux ne işe yarar, havya nasıl kullanılır, hava istasyonlu lehim makinesi nasıl çalışır, lehimli parça nasıl sökülür ve daha fazlasına hakim olmak gerekir.

.lehimLehim denilen yapı genellikle %40 Kurşun ve %60 Kalay alaşımı barındıran çeşitli kalınlıklardan oluşan tel şeklinde başta olmak üzere birçok çeşiti vardır. Lehimin özelliği çok hızlı eriyebilen ve yine çok hızlı katılaşabilen elektriği ileten metal yapıda olmasıdır. Hızlı erimesi en büyük tercih sebebidir. Paslanma ve korozyonun neredeyse çok az olduğu yapılar elektronikte olmazsa olmazlar içinde yer almaktadır. Lehimin, lehim makinelerinin ve lehim yapmanın birçok çeşiti bulunmaktadır. İyi bir lehim yapmanın pür noktası kaliteli havya (lehim makinesi), kaliteli lehim ve tecrübe gerektirimektedir.

lehim yapmaya yeni başlamışsanız yaptığınız lehimler düzgün yapıda olmayabilir ama zamanla düzeleceğinden emin olabilirsiniz.

Video içinde lehim makineleri, lehim çeşitleri, lehimleme için yardımcı araçlar, lehim yapmanın püf noktaları ve lehime dair detaylar yer almaktadır.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ