Anasayfa » Fotoğrafta İSO nedir?- Fotoğraf Öğreniyorum-Ders 10

Fotoğrafta İSO nedir?- Fotoğraf Öğreniyorum-Ders 10

Fotoğrafta İso

Bu dersimizde fotoğrafın temel ışık kontrol elemanlarını öğrenmeye başlıyoruz. Fotoğrafta iso ne işe yarar? Fotoğraf çekerken istediğimiz tarzda fotoğraflar çekebilmek için fotoğraf makinemizden bir takım ayarları yapabiliyor olmamız gerekmektedir. Ters ışık, Silüet, Lokal ışık fotoğrafı yada yıldız pozlama gibi daha teknik fotoğrafları çekmek için makinemizi doğru ayarlamamız gerekir. Fotoğrafta pozlama dediğimiz zaman Sensörün yeterli miktarda ışık alarak fotoğrafın oluşması sağlanır. Sensörün üzerine düşen ışığı doğru kontrol etmek istediğimiz tarz fotoğrafları almamızı sağlar. Fotoğrafta temel ışık ayarlarını 3 başlıkta inceleyeceğiz. İSO+Diyafram+Enstantane bu üç ana başlıkta kullanılan teknikle ışığı kontrol eder ve doğru pozlamayı sağlayabiliriz. Bu dersimizde İSO nedir? İSO’nun ayarlanması, İSO’nun fotoğrafa katkısı ve zararları, İSO makinelerde nasıl ayarlanır gibi detaylıca İSO’yu öğreniyoruz.
İso ışığı kontrol ettiğimiz sensörün ışığa karşı duyarlılık derecesi olan standart ölçü birimidir.
İster filmli makineler olsun ister dijital makineler olsun İSO olmadan fotoğraf çekemezler. İso sensörlü fotoğraf makinelerinde fotoğraf çekerken ayarladığımız teknik bir değerdir. İso ile makinenin ortamın ışığını öğrettiğimiz ortamdaki ışığın şiddetini makinenin bilebildiği bir sistemdir.
İso ayarlarını enstantane ve diyafram ile orantılayarak doğru pozlama ve doğru fotoğraf çekebiliriz.
İso olmadan fotoğraf olmaz. İster otomatik modda çekim yapalım ister manuel modda mutlaka bir iso değeri atamak zorundayız.
İso ortamda olmayan bir ışığı makinemize ortam ışıklıymış gibi suni olarak ışık sunmaktadır. Işığı suni olarak artırır diyebiliriz. Tabi gerçekte olmayan ışığı ortama kazandıran iso avantajının yanında dezavantajda getirmektedir. İso değerlerini çok artırırsak green, noise, elektronik gürültü adı verilen fotoğrafın görselinde istemediğimiz lekeler oluşur.
Bu bilgilerin ışığında daha fazla detayın yer aldığı, makine üzerinden İSO değerlerini nasıl ayarlamamız gerektiği gibi örneklerin yeraldığı videomu izleyebilir İSO ya dair tüm detayları öğrenebilirsiniz.

İSO detaylı Video için Tıklayınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir