Anasayfa » Arduino Step Motor – 28byj48 – Nema – Step Motor Kontrol ULN2003 – Ders 52-

Arduino Step Motor – 28byj48 – Nema – Step Motor Kontrol ULN2003 – Ders 52-

adruino ile step motor

Step Motor ne demektir? Step Motor Çeşitleri Nelerdir? ve Step Motorlar Nasıl Çalışır?

Step Motor Nedir?

Elektrik enerjisini dönme hareketi ile fiziksel enerjiye dönüştüren ve açısal konumu adımlar halinde değiştirebilen elektromekanik motorlardır. Çok çeşidi bulunan step motorlar, kullanılacağı alana göre seçilirler. Küçük ve büyük çaplı projelerde projenin kapsamını dikkate alarak motor çeşitleri arasından ihtiyaç duyulan güç faktörü dikkate alınarak tercih yapmanız halinde birçok projede motorlardan yüksek verim elde edilebilir. Fırçasız motor olarak da adlandırılırlar.

Step Motor Nasıl Çalışır?

Türkçe anlamı olan adım motordan da anlaşılacağı üzere adım halinde hareket eden bir motor çeşididir. Geri besleme sensörleri bulunmayan  motorlarda açık çevrim rahatlıkla çalışır ve hassasiyet gerektiren çalışmalarınızı yürütebilirsiniz. Step motorun çalışması sırasında atacağı adımlar açısal değerler üzerinden belirlenmektedir. Adım sayısının 360° ile bölünmesiyle çalışmada kaç adım atılacağı tespit edilmektedir. Elektronik anahtarlar aracılığı ile bobinlere enerji transfer edilir. Sonrasında rotor adı verilen kısım enerjiye sahip bobin mekanizmasının karşısında durur. Motorun ne kadar hareket ettirilmesi isteğine bağlı olarak bobinlere o kadar pals sinyalleri iletilir. Öte yandan dönüş açısı bu motorlarda farklılık göstermektedir. Pozisyon kontrolünün sağlanması gereken projelerde step motorlar tercih edilmektedir. Nitekim çalıştırırken ihtiyacınıza göre ayarlamanız bu motor türünü kullanma sürecinde önem arz eder.

Mesela; Doğrudan kumanda edilemediğinden dolayı step motorun kontrolünün sağlanması için step motor sürücüsünün kullanılması gereklidir. Motorun tork, hız ve pozisyon gibi değerlerinin kontrolünün sağlanması ve step motorun sürülmesi için bilgisayar ortamına step motor sürücüsü bağlanmalıdır. Step motor sürücü ile step motora hassasiyet kazandırabilirsiniz. Motor sürücüsünün ayarları motor ve sürücü modeline göre değişiklik gösterir ve bu doğrultuda modelinize göre özel ayarlamalar yapmanız gereklidir.

Biz sizlerle arduino ile rahatlıkla kullanılabilen 28byj48 motor ve bu motoru sürebileceğimiz ULN2003 sürücü kartının kullanımı inceleyeceğiz.

.StepMotor

28BYJ-48 – 5V Stepper Motor; dc 5 volt ile çalışabilen her bir adımında 5.625° /64 derece ile hareket edebilen 1/64 adıma sahip motordur.

.

28byj_data

 

Bu motoru sürmek için ULN2003 motor sürücü kartını kullandık.

uln2003_sema
uln2003_sema
//Görsel İşitsel Teknoloji Kanalı
//wwww.teknikerler.com
//Kerim Arı Youtube kanalı Step Motor Sürücü Kodları  - kullanımı örnek Kodları

#include <Stepper.h>
const int adim = 64;
const int hiz = 640;
Stepper step_motor_git = Stepper(adim, 8, 10, 9, 11);

void setup() {
  Serial.begin(9600);
  step_motor_git.setSpeed(hiz);
}

void loop() {
  Serial.println("Saat Yönünde");
  step_motor_git.step(-adim);
 // delay(100);
 // Serial.println("Saat Yönünün tersi yönünde");
 // step_motor_git.step(adim);
 // delay(100);
}
Videoyu İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir