Anasayfa » Arduino RFiD Kart Okuyucu – RFiD kart okuma – Rfid Kart Kopyalama – Reyax RYRR10S – 58 –

Arduino RFiD Kart Okuyucu – RFiD kart okuma – Rfid Kart Kopyalama – Reyax RYRR10S – 58 –

rrry10s şema

Reyax ryrr10s rfis kart okuyucu kullanımı nasıl yapılmaktadır. Rfid kart okuyucusu nedir gibi sorulara cevaplar arayacağız.

Arduino ile rfid kart okuyucu kullanımı.

 

Arduino ile rfid kart okuyucu kullanılarak kart okuma ve kart kopyalama yapılabilmektedir. Rfid kart modülleri hali hazırdaki rfid kartlarını okuyabilir ve bu kartları farklı projelerde kullanımı sağlanabilmektedir.

RFID, üzerinde mikroişlemci ile donanmış etiket taşıyan bir nesnenin, bu etikette taşıdığı kimlik yapısı ile hareketlerinin izlenebilmesine imkan veren radyo frekansları ile çalışan teknolojiye verilen addır. RFID kelimesinin açılımı İngilizce olarak Radio Frequency Identification’dır.

Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFIDteknolojisi, radyo frekansı kullanarak nesneleri tekil ve otomatik olarak tanıma yöntemidir (bkz Otomatik Tanıma ve Veri Toplama). RFID, temel olarak bir etiket ve okuyucudan meydana gelir. RFID etiketleri Elektronik Ürün Kodu (EPC) gibi nesne bilgilerini almak, saklamak ve göndermek için programlanabilirler. Ürün üzerine yerleştirilen etiketlerin okuyucu tarafından okunmasıyla tedarik zinciri yönetimi ile ilgili bilgiler otomatik olarak kaydedilebilir veya değiştirilebilir.

RFID etiketi, radyo frekansı ile yapılan sorguları almaya ve cevaplamaya olanak tanıyan bir silikon yonga, anten ve kaplamadan meydana gelir. Yonga, etiketin üzerinde bulunduğu nesne ile ilgili bilgileri saklar. Anten, radyo frekansı kullanarak nesne bilgilerini okuyucuya iletir. Kaplama ise etiketin bir nesne üzerine yerleştirilebilmesi için yonga ve anteni çevreler.

reyax ryrr10s
reyax ryrr10s

Arduino gibi bir kart ile rfid kartlar okunabilmekte ve bir çok proje yapılabilmektedir. Kartla açılan kapılar, para kasaları, özel güvenlikli alanlara giriş sağlanması gibi bir çok proje gerçekleştirilebilmektedir.

 

Arduino ile birlikte Reyax  RYRR10S modelini kullanarak bir proje gerçekleştireceğiz. Reyax firması tarafından geliştirilen kartın birden fazla çeşiti bulunmaktadır. Reyax firmasına ait diğer modülleri incelemek için linke tıklayabilirsiniz.

Arduino ile birlikte reyax RYRR10S kullanabilmek için aşağıdaki bağlantıyı yapabilir ve kodları uygulayabilirsiniz.

 

Reyax ryrr10s ile rfid özelliği olan kartlar okunabilmektedir. Kart içindeki veriler okunarak id okuması yapılabilmektedir. İd okuması yapılan kartı proje içinde istediğiniz gibi yetkilendirebilmektesiniz. Yetki verdiğiniz kartları gruplandırabilirsiniz. Admin, kullanıcı, misafir gibi gruplara ayırdığınız kartları proje içinde farklı farklı iş ve işlemler yaptırabilirsiniz. Yetkisi olmayan kartlar için farklı bir grup açarak onlar için de ayrı bir işlem yapabilirsiniz. Kodları kendinize göre uyarlayarak farklı amaçlar için için kuracağınız algoritmalar türetmek mümkündür.

sema_ryrr10s

Arduino kodları;

Kodları İndirmek İçin Tıklayınız

rar dosyası şifresi : www.teknikerler.com

 

Videoyu İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir