Anasayfa » Fritzing Ücretsiz İndir & Breadboard Üzerine Elektronik Devre Kurma

Fritzing Ücretsiz İndir & Breadboard Üzerine Elektronik Devre Kurma

fritzing

Bu yazımızda; Fritzing Nedir?
Fritzing kendi sitesi üzerinden ücretsiz nasıl indirilir?
Fritzing win10 nasıl kurulur?
Fritzing Nasıl kullanılır? gibi sorulara yanıtlar buluyoruz. Fritzing kullanımı kolay elektronik devre çizim ve modelleme programıdır. Fritzing programında devre çizimlerinizin simülasyonunu göremezsiniz. Simülasyon yapılamaz. Fritzing programını internet bağlantısı olmadan kullanabilirsiniz. Ayrıca devre çizimleri noktasında komponentlerin fazlalığı ve sonradan komponent ekleyebilme özelliğinin yer alması büyük bir avantajdır.
Programı fritzing web sitesine ücretsiz kayıt olduktan sonra kurulum dosyasını ücretsiz indirebilirsiniz.
Fritzing Programı Nasıl Kullanılır? Programı açtığınızda 5 sekme ile karşılaşıyoruz.
• Welcome (Hoş Geldiniz) kısmında program ile ilgili bilgilendirmelere göz atabilir ve ipuçlarını inceleyebilirsiniz.
• BreadBoard (Deneysel Devre Tahtası) kısmında sanal devre kurulumları gerçekleştirebilirsiniz. Devrenize ekleyeceğiniz komponentleri sürükle bırak yöntemi ile çalışma alanınıza taşıyıp özelliklerini değiştirebilirsiniz. Ardından kablo bağlantıları ile devre elemanlarınızı ilişkilendirerek sanal devre kurulumunuzu tamamlayabilirsiniz. #breadboard
• Schematic (Şematik) kısmında ise devre şemalarını oluşturabilirsiniz. Devre şeması, devrede bulunan elemanları ve kabloların semboller halinde resmedilmesidir. Devre şemasındaki semboller tüm dünyada aynı olup ortak bir dildir. Bir devre şeması devrenin sağlıklı çalışmasını sağlayacak bilgileri içeren teknik bir haritadır.
• PCB (Baskı Devre) kısmında ise baskı devre kartları tasarlanır. PCB Printed Circuit Board ifadesinin kısaltması olup Baskı Devre Kartı anlamına gelir. Baskı devre kartı devre elemanlarının üzerine yerleştirilmesini ve bir arada tutulmasını sağlar. Ayrıca baskı devre kartının bakır yüzeyinde oluşturulan yollar devre elemanlarının birbiri ile iletişimini ve güç bağlantılarını sağlar. #pcb
• Code (Kod) kısmında ise Arduino ve Picaxe platformunu destekleyen kartlar için komutlar yazılmasını ve bu komutların karta yüklenmesini sağlar. Bu kısımda platform, kart seçimi ve port seçimi yapılır. Arduino kartları için komutların yüklenmesi için bilgisayarda Arduino IDE yazılımının yüklü olması gerekmektedir. #kodlama Fritzing ile ilgili tüm konuyu anlattıkdan sonra breadboard üzerine basit bir Arduino devre kurulumu gerçekleştireceğiz. Yapacağımız bu uygulama ile fritzing hakkında öğrendiklerimizi pekiştireceğiz.

✔️✔️İNDİRMEK İÇİN✔️✔️ İndirmek için: https://fritzing.org/download/
Elektronik devre kartları, Arduino uygulamaları ve elektronik devre tasarım-Simülasyonlarının olduğu videolar kanalımda yer alacaktır.
►Sıfırdan Fotoğraf Öğrenmek isteyenler için: https://bit.ly/3vXctay
►Adobe After Effects Öğrenmek için : https://bit.ly/3Cj8GYU
►Yeni ders videoları için : https://bit.ly/3A066qa buraya tıklayarak abone olabilirsiniz!

Programın Kullanım videosunu izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/RXGFS3Xr_Rs

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir