Anasayfa » Arduino Karşılaştırma – Mantıksal Operatörler – Buton kullanımı- Sensörden veri okuma – Ders 16 –

Arduino Karşılaştırma – Mantıksal Operatörler – Buton kullanımı- Sensörden veri okuma – Ders 16 –

Arduino mantıksal ifadeler

Arduino ile karşılaştırma operatörleri, mantıksal ifadeler, nasıl kullanabiliriz. Arduino içerisinde büyüktür, küçüktür, eşittir, ve, veya gibi sorgulamaların yapıldığı mantıksal ifadeler ile bir sayıyı diğer bir sayı ile karşılaştırarak bir takım işler yapabiliriz. Arduino içerisinde kullanabileceğimiz mantıksal ifadeler ve karşılaştırma operatörleri;

Mantıksal ifadeler;
Büyükse: sembolü “>” işaretidir
Küçükse: sembolü “<” işaretidir
Büyük eşitse: sembolü “>=” işaretidir
Küçük eşitse sembolü “<=” işaretidir
Eşit ise: sembolü “==” işaretidir

Bolean operatörleri;
ve: sembolü “&&” işaretidir
veya: sembolü “||” işaretidir (Klavyeden “alt+124”) yapınca bu sembol çıkar.
değil: sembolü “!” işaretidir

  • Arduino içerisindeki sensörlerden alınan veriler karşılaştırma operatörleri sayesinde sorgulanarak arduinoya belli işler yaptırılır. Örneğin sıcaklık sensöründen alınan veriye bakarak istediğiniz değerlerde çalışan bir termostat yapabilirsiniz yada mikrofon sensörü kullanarak istediğiniz seviyedeki sesleri algılayabilir yine ona göre arduinoya istediğiniz bir işi yaptırabilirsiniz.

Karşılaştırma operatörleri arduino içerisinde olmazsa olmazlar arasındadır. Bu operatörler bizim dışarıdan yada içeriden istediğiniz her şeyi kontrol edip buna göre davranmamızı sağlarlar.
Kuluçka makinesinden tutunda, zaman ayarlı devreler, butonlar, motorlar ve dahası bir çok yerde bu operatörleri kullanırız. Algoritmanın temelindeki mantıksal ifadeler bize doğru ve istediğimiz işleri zamanında ve olması gerektiği anda otomatik olarak devreye girerek yapmamıza yardımcı olurlar. Yapay zekanın mantığının başladığı yer bu operatörlerden geçmektedir. Arduino bizim yerimize bizim söylediğimiz şekilde mantıksal olarak davranarak işlerini bu sayede yapabilmektedir.
Kodların kullanım mantığını ve nasıl çalıştıklarını merak ediyorsanız videoma göz atabilirsiniz.
Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

One thought on “Arduino Karşılaştırma – Mantıksal Operatörler – Buton kullanımı- Sensörden veri okuma – Ders 16 –

  1. I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one today..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir