Arduino ile Buton kullanımı – Sayaç, Tek Butonla Led Yakma – Arduino Kursu -Ders 31-

Arduino ile buton kullanmak için öncelikle bağlantı ve kodlama şekillerini öğrenmek gerekir.
Butonların en yaygın olanları 2 ve 4 bacaklı butonlardır. Kullanım yerine ve amacına göre bir çok buton çeşidi vardır. Buton bir anahtar gibi çalışır lakin basınca kısa devre bırakınca açık devre konumuna geçerler.
Arduino ile butonları iki bacaklı şekilde seri olarak bağlanırlar. Analog input ve dijital input olarak kodlanır ve çalıştırılabilirler.

Dijital input olarak kullanıldığı zaman switch gibi çalışır ve sadece 0-1 olarak değer alınır. Ya butona basılmıştır yada basılmamıştır sorgusu üzerinden işlen yapılır.
Analog inputtan kullanıldığı zaman bir arduino uno r3 için A0 pinine 0-1023 arasında değerler alınabilir. Bu sayede bir pine onlarca hatta yüzlerce buton bağlanılabilir.
Arduinoya buton bağlanıldığı zaman çevresel faktörler ve kirli sinyal diye adlandırılan elektronik gürültülerden girişin etkilenmemesi ve butona basılmadığı zaman basılmış gibi algılanmaması için kodlama esnasında pin tanımlaması yaparken INPUT PULLUP diye tanımlama yapılabilir bu çoğu zaman işe yarasa da kesin çözüm için PullUp/PullDown direnci kullanmak daha iyi olacaktır.
Aşağıdaki şemada bağlantının nasıl yapılacağı gösterilmiştir.

pull-up-down
pull-up-down

Butonlar ile bir çok projeyi daha kullanışlı hale getirebilmekteyiz. Dışarıdan arduinoya manuel olarak müdahlemizi butonlar sayesinde yapabilmekteyiz.

Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

ÖRNEK-1

ÖRNEK-2

ÖRNEK-3