Anasayfa » Arduino break – Continue – return – go to – Arduino Dersleri – Ders 21 –

Arduino break – Continue – return – go to – Arduino Dersleri – Ders 21 –

arduino dersleri

Arduino ile döngülere yarıda müdahale etmek mümkün. For gibi işleme başladığı zaman döngü tamamlana kadar başka bir işlem yapılmasını geciktiren döngüler bazı şartlarda yarıda kesilebilir yada bazı şartlarda while gibi, switch case gibi, loop gibi döngülerde bazı kod blokları atlanması gerekebilir. Bu işlemleri yapabilmek için, break, continue, return ve go to gibi ifadeleri kullanarak istediğimiz anda döngüden çıkabilir yada atlama yaptırabiliriz.

Arduino içinde “Break” komutu ile switc case yapısı içinde caseler arasında atlamalar yapılabilmektedir. break komutundan sonra switch yapısı içinde ilgili case değerinden sonra doğrudan dışarıya çıkılmaktadır şartı sağlamayan diğer case ifadeleri atlanmaktadır.
“return” ile loop dögüsü içinde şart sağlandığı anda return ifadesinden sonraki kodlar doğrudan atlanıp void loop un başına dönülebilmektedir.

“continue” ile şart sağlandığı anda o an ne iş yapılıyorsa o işe ara verilip atlanmaktadır şart bozulduğu anda tekrar iş yapıldığı yerden yada ara verilen süre boyunca geçen iş sırasını atlayıp olduğu yerden devam edebilmektedir.

Arduino içinde loop, for, switch case ve return ifadelerinin kullanımı ile döngüler içinde bir çok işlemi çok rahat kontrol edebilmekteyiz.
Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir