Teknikerler I Kerim Arı

Robotik kodlamada Arduino ile uyumlu wifi modüller ve özellikleri

Robotik kodlamada Arduino ile uyumlu wifi modüller ve özelliklerini inceleyeceğiz. Robotik kodlamada akıllı ev sistemleri, uzaktan kumandalı araba, Uzaktan kumandalı uçak, Uzaktan haberleşmeli kombi vb. projelerde kullanılan wifi modüllerini tanıyacağız.

ESP8266

Üzerinde dahili anten bulunmaktadır. Bu sayede ortamdaki Wifi ağına rahatlıkla bağlanabilmekte, veri paketleri alıp gönderebilmektedir.

Özellikler:

NodeMCU V3 LoLin ESP8266 Geliştirme Kartı – USB Chip CH340

Özellikler:

SP-12E ESP8266 WiFi Modül

ESP-12E, popüler ESP8266 WiFi modülünün gömülü projelerde kullanılmak üzere tasarlanmış SMD sürümüdür. IoT uygulamalarınız için mükemmel bir seçimdir.

Özellikler:

ESP32-CAM WiFi Bluetooth Geliştirme Kartı + OV2640 Kamera Modül

Özellikler:

ESP-12F Wifi Modül

ESP-12F, popüler ESP8266 WiFi modülünün gömülü projelerde kullanılmak üzere tasarlanmış SMD sürümüdür. IoT uygulamalarınız için mükemmel bir seçimdir.

Özellikler:

ESP8266 Wemos WiFi Geliştirme Kartı

Nodemcu Esp8266 modelleri arasında en küçük boyutlu olanıdır. Harici bir Arduinoya ihtiyaç duymaz . USB üzerinden programlanabilir. Bu kart ile kablosuz uygulamalarınızı küçük bir kart içerisine sığdırabilirsiniz.

Özellikler:

Uygulama Alanları:

Paket İçeriği :

Not: ESP8266’nın kararlı kullanımı için 3,3V ve >= 250mA güç kaynağı gereklidir. Arduinonun aksine 5V girişi yoktur.

ESP8266 ESP-13 Wifi Shield

ESP8266, Arduino kartınızı WiFi aracılığı ile internete bağlantı yapabilmenizi sağlayan, kullanımı kolay bir karttır. Bu sayede projelerinizi internet üzerinden kontrol edebilir, IOT projeleri tasarlayabilir, hayal gücünüzün genişliği kadar bir sürü farklı projeler yapabilirsiniz.

ESP8266 modülünün pin sayısının çok olması, iletişimde kayıp olmaması için devre kurulurken dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu shield kartı ise size bu açıdan büyük kolaylık sağlıyor. Yapmanız gereken tek şey shield kartını arduino üstüne takmak ve kodunuzu yüklemek. Böylece karmaşık devrelerle uğraşmadan kolay ve hızlı bir şekilde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bu shield kartı ile Arduino’nuza internet bağlantısı özelliği kazandırabilir, web sunucusu oluşturabilir ve bulut hizmetlerine bağlantı yapabilirsiniz. Kart üzerinde Arduino pinleri sensörler ve diğer çevre birimlerine kolay bağlantı yapabilmeniz için 5V, GND ve pin bağlantısı olacak şekilde 3’lü headerlar olarak yer almaktadır.

Beraber Kullanılabilecek Ürünler:

Teknik Özellikler:

ESP8266-07 Ekonomik Wifi Serial Transceiver Module

ESP8266 ile aynı özelliklerde olup hem SMD hemde pinli şekilde kullanılabilen ve dahili anten çıkışı bulunan ESP8266-07, Wifi Serial Transceiver Modül oldukça ekonomik ve kullanışlı bir Wifi modüldür. TCP/IP protokolünü desteklemektedir. Ürün ile anten gönderilmemektedir.

Özellikler:

ESP8266-03 Dahili Antenli Wifi Serial Transceiver Module (SMD)

Popüler ESP8266 WiFi modülü’nün SMD kılıfta ve seramik antene sahip versiyonudur.   Özellikler:

WeMos D1 – ESP8266 Tabanlı Arduino Kartı

Arduino UNO dizilimine sahip ESP8266EX tabanlı mikrokontrolcü kartıdır.
Özellikler:


Teknik Özellikler:

ESP32 Wifi – Bluetooth Modül – ESP-WROOM-32

ESP-WROOM-32; WiFi, Bluetooth ve BLE destekli bir mikrokontrolcü modülüdür. Düşük işlemci gücüne ihtiyaç duyacak sensör okuma vb. gibi işlemlerin yanı sıra, ses işleme, MP3 çalma, müzik yayınlama gibi daha çok güce ihtiyaç duyan uygulamalarda da kullanılabilir. WiFi ve Bluetooth bağlantılarının yanı sıra, yeni nesil BLE bağlantısına da destek vermektedir. 

Boyutlar: 26.0mm x 18.0mm x 3.0mm
Ağırlık: 2.0 gr

SparkFun ESP8266 Geliştirme Kartı

IoT projelerinizde kullanabileceğiniz, oldukça popüler olan ESP8266 çipine sahip bir geliştirme kartıdır. ESP8266, diğer mikrokontrolcüler gibi programlanarak LED yakıp söndürme, sensör okuma, röle sürme vb. gibi işlevlerde kullanılabilir. Bu SoC çipin avantajı, tüm mikrokontrolcü işlevlerini yapmasının yanı sıra IEEE 802.11 b/g/n WiFi bağlantısına da sahip olmasıdır. Kart, Arduino IDE kullanarak programlanabilir (eklenti için dökümanlar kısmına bakınız).

Kart üzerinde FTDI USB-seri dönüştürücü bulunmaktadır. Böylelikle herhangi bir harici çeviriciye ihtiyaç duymadan bu kartı bilgisayarınıza mikro USB B tipi kabloyla bağlayarak doğrudan programlayabilirsiniz. 

Kart üzerindeki pinler, breadboard uyumlu olacak şekilde dizilmiştir. USB portunun yanında bulunan bağlantıya uygun konektörü (2-pin JST veya 3.5mm klemens) lehimleyerek kartınızı 3,7V (1S) LiPo batarya kullanarak besleyebilirsiniz. Kart üzerinde şarj devresi bulunmamaktadır. Karta daha güçlü WiFi sinyal sağlayabilmek için üzerinde bulunan uFL konektöre uygun bir anten bağlamanız mümkündür.
ESP8266 modülü maksimum 3.6V gerilimle çalışmaktadır. Kart üzerindeki 3.3V regülatör bulunmaktadır ve lojik seviyesi 3.3V’tur. 5V sinyal ile kullanmanız için lojik seviye çeviriciye ihtiyacınız vardır. Kart üzerinde headerlar lehimsiz olarak gelmektedir.Özellikler:

Adafruit ESP8266 Kartı

Popüler IoT modülü ESP8266’nın Adafruit tarafından breadboard uyumlu breakout kartıdır. Kart üzerinde modülü kullanmayı kolaylaştıracak bir çok yardımcı eleman bulunmaktadır:

Kart üzerindeki breadboard uyumlu iki sıra header aşağıdaki bağlantılara erişim imkanı sağlar:

 Kartın üzerinde FTDI uyumlu UART çıkışı bulunmaktadır. Buradan yapacağınız bağlantıyla programlama ve firmware güncelleme yapabilirsiniz. Kart, üzerinde NodeMCU 0.9.5 yüklü olarak gelmektedir. 

Kartın header pinleri lehimsiz olarak gelmektedir. Ayrıca programlayabilmek için USB-seri dönüştürücü modül yada kabloya ihtiyacınız olacaktır.

Boyutlar:
 25mm x 38mm x 5mm
Ağırlık: 5gr

NodeMCU V3 LoLin ESP8266 Geliştirme Kartı

LoLin, üzerinde NodeMCU firmware yüklü ESP8266 WiFi modül barındıran bir geliştirme kartıdır. ESP8266 SDK’sı kullanılarak geliştirildiğinden, ekstradan bir mikrokontrolcüye ihtiyaç duymadan GPIO, PWM, IIC, 1-Wire ve ADC bağlantılarını destekler. Üzerinde CP2102 USB – Seri dönüştürücü entegre bulunur.

Özellikleri:

arduino wifi modüller
Exit mobile version