Site icon Teknikerler I Kerim Arı

Arduino fonksiyon oluşturma yöntemleri -2.Bölüm- Arduino Kursu – Ders 23 –

arduino_fonksiyon

arduino_fonksiyon

Arduino içerisinde fonksiyon oluşturma yöntemleri içinde 4 farklı yöntem vardır. Kütüphane gibi daha komplike yapılar yine fonksiyonlar ile sağlanmaktadır. void setup ve void loop bir fonksiyon bloğudur. Fonksiyonlar kullanım amacına göre tanımlanır ve kod bloğu bu amaca göre dizayn edilir. Bu dersimizde Değer almayan ve parametre döndürmeyen fonksiyonları işleyeceğiz. Fonksiyonların genel ve kullanım mantığını örnekle anlatmaya çalıştım, videoyu izleyerek detayları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Arduino içerisinde fonksiyonların kullanımı tamamen bütün sistemin çalışma mantığıdır aslında. Fonksiyonlar sayesinde arduino çalışır ve işletilir. En basit işlemden tutunda karmaşık bir çok işleme göre fonksiyonlar yürütülür. Bizim sadece tek satırda gördüğümüz ve kullandığımız bir fonksiyon arka planda bir çok işlem yapıyor olabilir. Bu bağlamda fonksiyonlar dediğimiz konu arduinonun temel yapı taşı niteliğindeki yapılardır. Fonksiyonlar sayesinde çok karmaşık hesaplamalardan tutunda aynı anda yapılacak birçok karşılaştırmayı yine fonksiyonlar ile yapabiliriz.

Fonksiyonları çok geniş yapıda olduğu için iki farklı video ile anlatmaya karar verdim. Dört farklı fonksiyon oluşturma yönteminin olduğunu biliyoruz.
-Birinci videomda Değer almayan ve Parametre döndürmeyen fonksiyonları işledim, oldukça kısa öz ve kafa karıştırmadan basit örneklerle anlattım.

Birinci Bölüm Videosu >>> Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

-Değer Almayan Parametre Döndüren
-Değer Alan Parametre Döndürmeyen
– Değer Alan Parametre Döndüren fonksiyonların nasıl kullanılabileceğini anlattım.

Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız
Exit mobile version